Përzgjedhja nuk është e rastësishme, pasi i referohet hapësirës së madhe dhe mundësive që ka ky sport të ushtrohet masivisht dhe me lehtësi, ndërsa është një sfidë edhe për të gjithë garuesit.

 

Lumi Drin, lagunat Kune – Vain, bregdeti i Tales dhe Shëngjinit, janë vende ideale për të peshkuar. Ishull – Lezha, grykëderdhja në det e lumit Drin po ashtu është vendi më ideal dhe më i frekuentuari.

 

Zona është pjesë e rezervatit natyrorë të Kune – Vainit, por prej vitesh kjo zonë është kthyer në një prej tërheqjeve më të mëdha të atyre që janë të apasionuar pas peshkimit me grep. Të shumtë janë peshkatarët që vijnë në zonë nga qytetet të tjera të vendit.

 

Në këtë zonë ka peshq si levrek, koce (shpalza), qefull apo ngjala. Këto të fundit janë më të shumta në kënetën perreth zonës së Ishull – Lezhës. Në zonë mund t’ju sigurojnë edhe karremat që përdoren për peshkim.

 

Peshkimi është një mundësi për të dalë nga rutina e përditshme, por edhe për t’i bërë pushimet sa më relaksuese për të gjithë ata që zgjedhin Lezhën. Peshkimi është një zanat i vjetër në Lezhë. Banorët e këtyre anëve kanë zhvilluar ekonomitë e tyre familjare duke u marrë me peshkim. Nga një zanat për të mbijetuar, peshkimi në Lezhë tashmë është kthyer në një sport.

 

Related Posts

Last News & Events

 • Promovimi i turizmit lagunor

  Në Lagunën e Kune Vainit në Lezhë, u organizua një aktivitet ku u prezantuan vlerat më të mira të zonës, si dhe u mundësua një guidë e plotë për të pranishmit. Nisma u ndërmorr në ditën ndërkombëtare të parqeve të Europës. Specialistë të mjedisit, si dhe nxënës shkollash shijuan larminë e biodiversitetit që të ofrojnë […]

 • Kajakë n’Drin

  Gara me kajak në lumin Drin… Kjo është nisma më e re e bashkisë së Lezhës për të promovuar turizmin në Lezhë. Sektori i sportit në bashkinë Lezhë organizoi me të rinjtë këtë aktivitet, që tërhoqi vëmendjen e qytetarëve. Ndjesia për ata që e provuan një sport të tillë ishte e jashtëzakonshme. Edhe pse garuesit […]

 • Kroçere me turistë edhe në Shengjin

  Për herë të parë në gjirin e Shëngjinit ka mbërritur një kroçere me mbi 600 turistë nga vende të ndryshme të botës. Kroçerja mbërriti pasditen e së hënës, ndërsa turistët të orientuar nga agjencitë turistike eksploruan bukuritë natyrore dhe shijuan gastronominë e Lezhës. Esat Dushku, shef i marketingut në portin e Shëngjinit u shpreh se […]

 • Plazhi i Tales, destinacioni më i ri i bregdetit shqipëtar

  Plazhi i Tales po bëhet gati për çeljen e sezonit turistik, ndërsa autoritetet lokale po punojnë për pastrimin dhe sistemimin e vijës bregdetare. Në zonë janë ende punëtorët e shërbimeve që po bëjnë largimin e mbeturinave të sjella në breg nga deti. Janë më shumë se 3 km vijë bregdetare e cila do t’i nënshtrohet […]

 • Pashke ndryshe në Lezhë

  Dhurohen 3 mije veze Një shportë gjigande me vezë u vendos këtë mëngjes në sheshin “Papa Gjon Pali II” të Lezhës, si një mikpritje e veçantë lezhjane për festën e Pashkëve. Ringjallja e Krishtit në qytetin e Lezhës u festua ndryshe këtë vit. Bashkia e Lezhës e ndihmuar nga biznesmenë dhuroi rreth 3 mijë vezë […]