Qyteti i heroit kombetar

Ky qytet ka qënë i banuar nga popullsi ilire qysh në shekullin VIII para Krishtit. Emri i tij “Lisso” e “Lissus”, mendohet se janë ngjyrim linguistik i emrit të vjeter ilir “Lisi”.

 

Zbulimi më i madh arkeologjik i epokës së bronzit, është gjetja në fshatin Torovicë i një thesari prej 120 sopata prej bronzi.

 

Lezha ka funksionuar si qytet bregdetar dhe njëkohësisht si liman lumor, në skajin më jugor të shtetit ilir të Ardianëve dhe spikat për rolin e rëndësishëm në shek. III p.K.

 

Lezha ishte pikë strategjike për lëvizjen e Flotës Ushtarake Detare Ilire dhe bëhet një qënder e rëndësishme në kohën e sundimit të mbretëreshës ilire, Teuta.

 

Qyteti kishte dy porte, njëri detar, ai i “Nymfeumit”, Shëngjini i sotëm, si dhe Porti Lumor, buzë Oldrinit, Drini i sotëm.

 

Në luftën kundër Pompeut, porti Nymfeum (Shengjini) përdoret nga Perandori Jul Cezari, që të zbarkojjnë aty një pjesë e anijeve të komanduara nga Marcus Antonius (Mark Antoni).

 

Në Lezhë, janë organizuar aktivitete politico-kulturore të nivelit të lartë kombëtar, si: Besëlidhja e Princave (2 mars 1444) ku u themelua shteti i parë mbi bazën e principatave, Kuvendi i Arbërit (14 janar 1703), me nismën e Papës me origjine shqiptare Klementi i XI.

 

Me 17 janar 1468 në Katedralen e Shën Nikollit në Lezhë u varros heroi kombëtar Gjergj Kastriot – Skenderbeu. Lezha ishte gjithashtu pjesë active e lëvizjes për Pavarësi të Shqipërisë nga perandoria osmane në vitin 1912 si dhe pjesë e luftës kundër pushtimit fashist dhe atij nazist 1939 – 1944.

 

Lezha dhe Skenderbeu

Lezha është e lidhur në mënyrë të veçantë me heroin kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu. Ai zgjodhi këtë qytet për të bashkuar princat në atë që do të njihej si Beselidhja e Lezhës, 2 mars 1444. Ai zgjodhi këtë qytet që të prehej përjetësisht pas vdekjes së tij me 17 janar 1468. Në Kuvendin e Lezhës […]

Obelisku

Është një vepër monumentale e vendosur në qendër të qytetit, sheshi Besëlidhja. Ështe një monument kujtimi dhe nderimi për Kuvendin e Lezhës mbajtur në 2 mars 1444. Me këtë datë heroi kombëtar Gjergj Kastriot Skenderbeu mblodhi në këtë qytet princat shqiptar për ti bashkuar në luftën kundër perandorisë osmane. Kuvendi i Lezhës qe forma e […]

Lezha sot

Lezha është qyteti qendër qarku dhe ndodhet në kryqëzimet e rrugëve kryesore drejt perendimit. Kufinjtë e tij janë vendosur pranë detit adriatik në perendim, në veri me Vaun e Dejes, në jug me Kurbinin dhe në lindje me Mirditën.   Ky qytet njihet për turizmin bregdetarë, restorantet e famshëm në gastronomi, larminë e veshjeve tradicionale, […]

Mesjeta

Mesjeta e Hershme. Periudha e parë byzantine Më Mesjetë, Lezhën e gjejmë nëpër dokumente me emra të ndryshëm si Ljesh Elissos, Lessium, Alexium, Alessium apo Alessio.   Sa i përket Lezhës, në shekullin VI ishte një ndër tre qytetet kryesore të Provincës së Prevalit me qendër Shkodrën. Lezha që në atë periudhë quhej Lissos. Krishterimi […]

Periudha Ilire

Në juglindje të qytetit të Lezhës ngrihet maja shkëmbore e Akrolisit, 408 m mbi nivelin e detit. Fillimisht përmendet si një kështjellë përforcuese e sistemit mbrojtës të qytetit të Lisit. Kurora e saj ka qënë rrethuar në lashtësi prej një muri të gjatë dhe dy kulla me gurë të palatuar, duke formuar aty një kështjellë […]

Memoriali i Skenderbeut

Memoriali i Skenderbeut – është vendi ku me 2 Mars 1444 u mbajt “Beslidhja e Lezhës” dhe ku më 17 Janar 1468 u varros heroi kombëtar Gjergj Kastriot-Skënderbeu. Ka qënë objekt kulti që është përdorur si kishë dhe xhami në periudha të ndryshme.   Ky objekt që i përket shek.XIV është e tipit bazilikor me […]

Kalaja

Kalaja mesjetare e Lezhës është ndërtuar mbi rrënojat e Akrolisit antik në shekullin IX-të, duke marrë kështu karakterin e një qëndre qytetare.   Ajo është rindërtuar disa herë duke filluar që nga shek. III-të para. Kri. nga Mbretëria Ilire, Bizantinët pas djegies nga inkursionet sllave të vitit 592, nga Dukagjinët vendas pasi u dogj aksidentalisht […]

Video


Last News & Events

 • Promovimi i turizmit lagunor

  Në Lagunën e Kune Vainit në Lezhë, u organizua një aktivitet ku u prezantuan vlerat më të mira të zonës, si dhe u mundësua një guidë e plotë për të pranishmit. Nisma u ndërmorr në ditën ndërkombëtare të parqeve të Europës. Specialistë të mjedisit, si dhe nxënës shkollash shijuan larminë e biodiversitetit që të ofrojnë […]

 • Kajakë n’Drin

  Gara me kajak në lumin Drin… Kjo është nisma më e re e bashkisë së Lezhës për të promovuar turizmin në Lezhë. Sektori i sportit në bashkinë Lezhë organizoi me të rinjtë këtë aktivitet, që tërhoqi vëmendjen e qytetarëve. Ndjesia për ata që e provuan një sport të tillë ishte e jashtëzakonshme. Edhe pse garuesit […]

 • Kroçere me turistë edhe në Shengjin

  Për herë të parë në gjirin e Shëngjinit ka mbërritur një kroçere me mbi 600 turistë nga vende të ndryshme të botës. Kroçerja mbërriti pasditen e së hënës, ndërsa turistët të orientuar nga agjencitë turistike eksploruan bukuritë natyrore dhe shijuan gastronominë e Lezhës. Esat Dushku, shef i marketingut në portin e Shëngjinit u shpreh se […]

 • Plazhi i Tales, destinacioni më i ri i bregdetit shqipëtar

  Plazhi i Tales po bëhet gati për çeljen e sezonit turistik, ndërsa autoritetet lokale po punojnë për pastrimin dhe sistemimin e vijës bregdetare. Në zonë janë ende punëtorët e shërbimeve që po bëjnë largimin e mbeturinave të sjella në breg nga deti. Janë më shumë se 3 km vijë bregdetare e cila do t’i nënshtrohet […]

 • Pashke ndryshe në Lezhë

  Dhurohen 3 mije veze Një shportë gjigande me vezë u vendos këtë mëngjes në sheshin “Papa Gjon Pali II” të Lezhës, si një mikpritje e veçantë lezhjane për festën e Pashkëve. Ringjallja e Krishtit në qytetin e Lezhës u festua ndryshe këtë vit. Bashkia e Lezhës e ndihmuar nga biznesmenë dhuroi rreth 3 mijë vezë […]