Bregdeti i Lezhës

Lezha ka një sipërfaqe turistike bregdetare afro 11 000 ha, vijë bregdetare prej 26 km me plazhet e mrekullueshme të Shëngjinit, Tales, Kunes, Vanit e Ranës së Hedhun.

 

Plazhet frekuentohen nga maji deri në nëntor me turistë rezidentë dhe ditorë, vendas e të huaj. Plazhet e larmishëm që gjenden në Lezhë janë një eksperiencë e paharrueshme.

 

Si një destinacion pushimesh me diell dhe bregdet të bukur, Lezha ka gjithçka për të cilën keni nevojë.

Plazhet e bukura në një vijë bregdetare 26 km, më shumë se 300 ditë me diell, vendpushime nga më befasueset dhe aktivitete të shumta kulturore e artistike do të jenë pjesë e pushimeve tuaja.

Pamje impresionuese ku deti rrethohet nga mali apo lagunat dhe shkëmbinjë që derdhen në ujë janë përzierje intriguese në një mikpritje miqësore dhe kuzhinë fantastike.

 

Zona frekuentohet masivisht në sezonin e verës duke terhequr një numër të lartë vizitorësh vendas e të huaj. Hotelet janë të vogla përgjithsisht, por mëse dëshironi të jeni në  shoqërionë e shumë personave atëherë resortet janë një zgjedhje e mirë. Në çdo rast do të ju afrohen shërbime nga më të mirat.

 

Të gjithë janë të dashuruar më Ranën e Hedhun (emër i vendosur nga vendasit për një pjesë që është edhe monument kulture) dhe të gjithë të paktën një ditë pushojnë në këtë zonë.

 

Ata që kërkojnë të jenë më të qetë duke dëgjuar vetëm zhurmën e dallgëve të detit, plazhi i Kunes, Vainit dhe Tale 2 do të ju dhurojnë këtë dëshirë tuajën.

 

Qyteti i Shengjinit është vendi më i frekuentueshëm dhe ku janë ngritur pjesa më e madhe e hoteleve, bareve e restoranteve.

Last News & Events

 • Promovimi i turizmit lagunor

  Në Lagunën e Kune Vainit në Lezhë, u organizua një aktivitet ku u prezantuan vlerat më të mira të zonës, si dhe u mundësua një guidë e plotë për të pranishmit. Nisma u ndërmorr në ditën ndërkombëtare të parqeve të Europës. Specialistë të mjedisit, si dhe nxënës shkollash shijuan larminë e biodiversitetit që të ofrojnë […]

 • Kajakë n’Drin

  Gara me kajak në lumin Drin… Kjo është nisma më e re e bashkisë së Lezhës për të promovuar turizmin në Lezhë. Sektori i sportit në bashkinë Lezhë organizoi me të rinjtë këtë aktivitet, që tërhoqi vëmendjen e qytetarëve. Ndjesia për ata që e provuan një sport të tillë ishte e jashtëzakonshme. Edhe pse garuesit […]

 • Kroçere me turistë edhe në Shengjin

  Për herë të parë në gjirin e Shëngjinit ka mbërritur një kroçere me mbi 600 turistë nga vende të ndryshme të botës. Kroçerja mbërriti pasditen e së hënës, ndërsa turistët të orientuar nga agjencitë turistike eksploruan bukuritë natyrore dhe shijuan gastronominë e Lezhës. Esat Dushku, shef i marketingut në portin e Shëngjinit u shpreh se […]

 • Plazhi i Tales, destinacioni më i ri i bregdetit shqipëtar

  Plazhi i Tales po bëhet gati për çeljen e sezonit turistik, ndërsa autoritetet lokale po punojnë për pastrimin dhe sistemimin e vijës bregdetare. Në zonë janë ende punëtorët e shërbimeve që po bëjnë largimin e mbeturinave të sjella në breg nga deti. Janë më shumë se 3 km vijë bregdetare e cila do t’i nënshtrohet […]

 • Pashke ndryshe në Lezhë

  Dhurohen 3 mije veze Një shportë gjigande me vezë u vendos këtë mëngjes në sheshin “Papa Gjon Pali II” të Lezhës, si një mikpritje e veçantë lezhjane për festën e Pashkëve. Ringjallja e Krishtit në qytetin e Lezhës u festua ndryshe këtë vit. Bashkia e Lezhës e ndihmuar nga biznesmenë dhuroi rreth 3 mijë vezë […]