Lezha karakterizohet nga një diversitet i larmishëm i natyrës dhe mjedisit. Lumi, lagunat, malet, monumentet e natyrës dhe gjeomonumentet janë një tërheqje për të gjithë që duan turizmin e aventurës. Këto pasuri mjaft të rëndësishme paraqesin vlera të rëndësishme si për biodiversitetin ashtu edhe për turizmin, peshkimin dhe gjuetinë.

 

Pyjet, bimësia, livadhet, burimet e shumta sëbashku me malet e Malungut, Velës, Rencit dhe krejt zona e Ungrejit shfaqin interes për turistët e aventurës ndërsa speleologët mund t’i eksplorojnë për vlerat e natyrës. Në Lezhë shijohen të gjitha stinët dhe eksplorohen gjithashtu.

Last News & Events

 • Plazhi Kune

  fgjnfnfnfjnfjnffn

 • Kisha e Zojës Nunciatë

  Kisha e Zojës Nunciatë, (Kisha e Dom Lleshit) – Themelimi i kishës së Zojës Nunciatë dhe Manastirit Françeskan bashkangjitur thuhet se lidhen me kalimin në këto anë të Shën Françeskut të Asizit gjatë kthimit nga Toka e Shenjtë në 1219- 1220. Legjenda thotë se Shën Françesku mori një degë pishe aty ku ishte ndalur për të kaluar natën, në […]

 • Stili i jetës

  Stili i jetesës së lezhjanëve është një mozaik i gjallë sa modern aq edhe tradicional. Ajo është një larmi e trevave veriore dhe verilindore të vendit si dhe traditë historike e këtij qyteti mijëvjeçar.   Jeta në Lezhë është një larmi e kulturave lokale dhe traditave, disa prej shekujve dhe të tjerëve ose trashëgimisë më […]

 • Qyteti i Poetëve

  Lezhës së disa bukurive, që i ka falë Zoti dhe historia, aty nga fillimi i viteve ‘70 të shekullit të kaluar, si duke ripërtëritur traditën që patën krijuar Frang Bardhi, Pjeter Zarishi, P. Doçi, De Martino, Hafiz A. Ulqinaku, Gjergj Fishta, At Shtjefen Gjeçovi etj, iu shtua natyrshëm edhe një dimension i ri i identitetit […]

 • Artizanati

  Lezha është një zonë e njohur për artizanatin. Ajo është trashëguar ndër breza dhe shprehet më së shumti në zonën e Zadrimës. Artizanati ndërtimor lidhet me prodhimin e tjegullave dhe pllakave prej balte, me poqerine vendase shumë të zhvilluar.   I madh është numri i amforave të zbuluara, disa prej të cilave kanë edhe vula […]

 • Objekte Kulti

  Objektet religjoze (më shumë se 40 të tilla) kanë veçoritë e tyre dhe përcillen nga gojëdhëna mjaft interesante. Lezha ka të trashëguar një vlerë të spikatur të bashkjetesës ndërfetare.   Në zonë gjenden objekte kulti mjaft të vjetra që i përkasin besimit të krishterë, mysliman, ortodoks dhe bektashi. Ndonëse sistemi komunist i shembi shumicën e këtyre […]

 • Piceri Marku

  Piceri Marku është një prej restoranteve më të frekuentuar në qytetin e Lezhës. Shija e picës, ambjenti, sherbimi, shumëllojshmëri dhe mikëpritja janë arsye të përzgjedhjes së parë që bëjnë ata që duan të shijojnë picat në Lezhë.

 • Ermiri Palace

  Miresevini në kompleksin më të bukur të Shëngjinit. Aty ku klienti ndihet mbret dhe ku argëtimi nuk ka fund.   Për të kaluar pushimet tuaja verore zgjidhni akomodimin me mengjes ose sherbimet tona të pansionit, sepse “Ermiri Palace” posedon restorantin ekskluziv për mysafiret e vet të cilët dëshirojnë t’i sigurojnë vetes një atmosferë të këndshme, […]

 • Hotel President

  Hotel President, është zgjedhja më e mirë nëse doni të pushonmi në një zonë shumë të frekuentuar turistike siç është Shëngjini. Nëse juve po kaloni rastesisht, po organizoni nje fundjave romantike, jeni në një udhëtim pune, merrni pjese ne një festë me familjen ose miqtë, ose te beni pushimet tuaja verore në Hotel President ju […]

 • Jolly Hotel

  Të qëndroni në Jolly Hotel, do të thotë të shijoni një copëz lashtësie nën një petk modern që vetëm ai mund t’jua ofrojë. Lezha, një kaleidoskop i mrekullueshëm historik, natyrore turistik, që Ana Komnena, një historiane e famshme bizantine, e quan “një qytet të ngritur në ajër”, mund të shijohet tanimë, nga një pikëvështrim i […]