Qyteti i Skenderbeut

Ky qytet ka qënë i banuar nga popullsi ilire qysh në shekullin VIII para erës së re. Emri i tij “Lisso” e “Lissus”, mendohet se janë ngjyrim linguistik i emrit të vjeter ilir “Lisi”.

 

Zbulimi më i madh arkeologjik i epokës së bronzit, është gjetja në fshatin Torovicë i një thesari prej 120 sopata prej bronzi. Lezha ka funksionuar si qytet bregdetar dhe njëkohësisht si liman lumor, në skajin më jugor të shtetit ilir të Ardianëve dhe spikat për rolin e rëndësishëm në shek. III p.K.

 

Lezha ishte pikë strategjike për lëvizjen e Flotës Ushtarake Detare Ilire dhe bëhet një qënder e rëndësishme në kohën e sundimit të mbretëreshës ilire, Teuta. Qyteti kishte dy porte, njëri detar, ai i “Nymfeumit”, Shëngjini i sotëm si dhe Porti Lumor, buzë Oldrinit (Drini i sotëm). Në kohën e mbretit ilir Gent, shek II, fisi ilir i pirustëve përbënte një nga forcat kryesore të tij luftarake kundër romakëve.

 

Edhe pas pushtimit romak të Ilirisë, pirustët zhvilluan rezistencë të ashpër dhe për të shuar kryengritjet e pirustëve vjen vetë në Iliri nëpërmjet portit Nymfeum, Jul Cezari. Pozicioni gjeografik ka bërë që Lezha, qysh në lashtësi të jetë një ndër qendrat tregtare e politiko-ushtarake të rëndësishme.

 

Në momente të caktuara të historisë, në Lezhë, janë organizuar aktivitete politikokulturore të nivelit të lartë kombëtar, si: Besëlidhja e Princave në vitin 1444 ku u themelua shteti i parë mbi bazën e principatave, apo edhe Kuvendi i Arbërit në 1703, i njohur ndryshe si Koncili i Arbërit. Ky kuvend u bë me nismën e Papës me origjine shqiptare Klementi i XI.

 

Me 17 janar 1468 në Katedralen e Shën Nikollit në Lezhë u varros heroi kombëtar Gjergj Kastriot – Skenderbeu. Lezha ishte gjithashtu pjesë aktive e lëvizjes për Pavarësi të Shqipërisë nga perandoria osmane në vitin 1912 si dhe pjesë e luftës kundër pushtimit fashist dhe atij nazist 1939 – 1944.

Last News & Events

 • Plazhi Kune

  fgjnfnfnfjnfjnffn

 • Kisha e Zojës Nunciatë

  Kisha e Zojës Nunciatë, (Kisha e Dom Lleshit) – Themelimi i kishës së Zojës Nunciatë dhe Manastirit Françeskan bashkangjitur thuhet se lidhen me kalimin në këto anë të Shën Françeskut të Asizit gjatë kthimit nga Toka e Shenjtë në 1219- 1220. Legjenda thotë se Shën Françesku mori një degë pishe aty ku ishte ndalur për të kaluar natën, në […]

 • Stili i jetës

  Stili i jetesës së lezhjanëve është një mozaik i gjallë sa modern aq edhe tradicional. Ajo është një larmi e trevave veriore dhe verilindore të vendit si dhe traditë historike e këtij qyteti mijëvjeçar.   Jeta në Lezhë është një larmi e kulturave lokale dhe traditave, disa prej shekujve dhe të tjerëve ose trashëgimisë më […]

 • Qyteti i Poetëve

  Lezhës së disa bukurive, që i ka falë Zoti dhe historia, aty nga fillimi i viteve ‘70 të shekullit të kaluar, si duke ripërtëritur traditën që patën krijuar Frang Bardhi, Pjeter Zarishi, P. Doçi, De Martino, Hafiz A. Ulqinaku, Gjergj Fishta, At Shtjefen Gjeçovi etj, iu shtua natyrshëm edhe një dimension i ri i identitetit […]

 • Artizanati

  Lezha është një zonë e njohur për artizanatin. Ajo është trashëguar ndër breza dhe shprehet më së shumti në zonën e Zadrimës. Artizanati ndërtimor lidhet me prodhimin e tjegullave dhe pllakave prej balte, me poqerine vendase shumë të zhvilluar.   I madh është numri i amforave të zbuluara, disa prej të cilave kanë edhe vula […]

 • Objekte Kulti

  Objektet religjoze (më shumë se 40 të tilla) kanë veçoritë e tyre dhe përcillen nga gojëdhëna mjaft interesante. Lezha ka të trashëguar një vlerë të spikatur të bashkjetesës ndërfetare.   Në zonë gjenden objekte kulti mjaft të vjetra që i përkasin besimit të krishterë, mysliman, ortodoks dhe bektashi. Ndonëse sistemi komunist i shembi shumicën e këtyre […]

 • Piceri Marku

  Piceri Marku është një prej restoranteve më të frekuentuar në qytetin e Lezhës. Shija e picës, ambjenti, sherbimi, shumëllojshmëri dhe mikëpritja janë arsye të përzgjedhjes së parë që bëjnë ata që duan të shijojnë picat në Lezhë.

 • Ermiri Palace

  Miresevini në kompleksin më të bukur të Shëngjinit. Aty ku klienti ndihet mbret dhe ku argëtimi nuk ka fund.   Për të kaluar pushimet tuaja verore zgjidhni akomodimin me mengjes ose sherbimet tona të pansionit, sepse “Ermiri Palace” posedon restorantin ekskluziv për mysafiret e vet të cilët dëshirojnë t’i sigurojnë vetes një atmosferë të këndshme, […]

 • Hotel President

  Hotel President, është zgjedhja më e mirë nëse doni të pushonmi në një zonë shumë të frekuentuar turistike siç është Shëngjini. Nëse juve po kaloni rastesisht, po organizoni nje fundjave romantike, jeni në një udhëtim pune, merrni pjese ne një festë me familjen ose miqtë, ose te beni pushimet tuaja verore në Hotel President ju […]

 • Jolly Hotel

  Të qëndroni në Jolly Hotel, do të thotë të shijoni një copëz lashtësie nën një petk modern që vetëm ai mund t’jua ofrojë. Lezha, një kaleidoskop i mrekullueshëm historik, natyrore turistik, që Ana Komnena, një historiane e famshme bizantine, e quan “një qytet të ngritur në ajër”, mund të shijohet tanimë, nga një pikëvështrim i […]